, ,

Pro muže je velmi těžké mluvit o depresi.

Zřídka-kdy máme důvěrné rozhovory se svými blízkými, když u nás není vše v pořádku. A někdy je všechno tak špatné, že ani nemůžeme vybrat slova, která vyjadřují těžkost našich pocitů. Neschopné postoje a jejich důsledky nám brání k tomu, abychom hledali podporu, když ji nejvíce potřebujeme.

Obvyklé chlapské nastavení je “být silný”, “zvládnout to”, “nestěžovat si” to silně ovlivňuje náš postoj k vlastním emocím a zdraví obecně.

Ale udržet v sobě problémy s duševním zdravím nebude dlouho fungovat.

Deprese je závažná nemoc, dlouhotrvající porucha psychiky

Mýty o tom, jaký by měl být “správný chlap” a jak by se měl chovat, nám přináší těžké ztráty.

Mnoho měsíců, dokonce i několik let budeme tiše trpět, než najdeme odvahu požádat o pomoc. Často se to stane, až se dosáhneme na samotné dno. Velké množství mužů nevyhledá žádnou pomoc. To je jeden z velkých důvodů, proč muži trpící depresí, sáhnou na život 3krát častěji než ženy.

Hlavním příznakem deprese je chorobně smutná nálada.

Mýty o tom, jaký by měl být “správný chlap” a jak by se měl chovat, nám přináší těžké ztráty.

 

Deprese nemá nic společného s osobní slabostí.

Je stejné onemocnění jako problém s prostatou nebo vysoký krevní tlak!

Promluvme si zde o mýtech, které brání mužské populaci najít odvahu a požádat o pomoc.

1. Deprese znamená “být slabým”

Deprese nemá nic společného s osobní slabostí. Je stejné onemocnění jako problém s prostatou nebo vysoký krevní tlak. Kdokoliv z vás může být nemocný a skutečná odvaha a odhodlání spočívá právě v schopnosti čelit problému tváří v tvář a podniknout účinná opatření k jeho řešení.

2. Chlap musí ovládat své emoce

To je hloupost, protože deprese je onemocnění, které ovlivňuje naše emoce. Nenašli jste své místo v životě a cítíte prázdnotu uvnitř sebe. Hledáte důvody, jak to všechno vzniklo. Myslíte, že budete moci vyřešit tento problém sám. S vůlí zatnout pěst a bojovat s tím. Špatné rozhodnutí jako skutečnost, že člověk se zlomenou nohou může běžet maratón, pokud chce. Naše emoce jsou součástí nás, často signálem, že je něco špatně, a když je ignorujeme, budou se jen zhoršovat.

Alkohol s depresí nepomůže.

3. Ten chlap nepotřebuje pomoc při řešení problémů

Není nic hanebného při žádosti o podporu nebo radu ohledně toho, jak se léčit s depresí, jak se z ní zotavit. Nemyslíte, že je ostudné jít ke kardiologovi, když vaše bolí srdce? A deprese není o nic méně nebezpečná. Stejně jako při řešení jakéhokoliv jiného závažného problému je důležitý názor a účast odborníka

Sex působí jako lék, který snižuje depresi!

4. Chlapci ne pláčou a … nestěžují si!

Za prvé je důležité pochopit, že smutek je pro každého živého člověka naprosto přirozené emoce, nemá nic společného se pohlavím.
Za druhé, deprese není jen smutek, všechno je mnohem komplikovanější a nebezpečnější. Je to nemoc, která vás okrádá na síle vaší vůle a zájmu o život, narušuje váš pohled na svět, krade potěšení z těch věcí, které vám dříve přinášeli potěšení. Zbavuje vás fyzické energie a síly vaší mysli. Narušuje vztahy s přáteli a rodinou a partnerkou. Cena vašeho mlčení o tak závažném problému může být příliš vysoká.

 

 

5. Nechci zatěžovat ostatní s mými problémy

Často se ukázalo, že příbuzní a přátelé očekávají od vás více otevřenosti a upřímnosti a byli by rádi, kdyby při první příležitosti pomohli znát vaše pocity. Nemyslete si, že když požádáte o pomoc, stanete se zátěží. Není dobré předstírat, že je vše v pořádku. Nemluvě o tom, že vaše ignorování problému a odmítnutí léčby jim přinese mnohem větší problémy. Nechte své milované pomoct. Deprese je zátěž, které se musíte zbavit, ale vy sám to nezvládnete.

Je obtížné bojovat proti depresi a předsudkům, které obklopují jakýkoli rozhovor o duševním zdraví. A nepřiměřeně vysoké nároky na muže mohou udělat život docela nesnesitelný. Deprese neznamená, že jste slabý.

Jen v aktivním boji proti této nemoci můžete ukázat své nejlepší kvality: odhodlání, konzistence, změna přístupu a odborná terapie.

Autor: mika / newsman.cz

Děkujeme Dr. Petru Runberovi, psycholog kriminologie

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *